1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Evden Çalışabileceğiniz En İyi 5 Freelance Web Sitesi

Evden Çalışabileceğiniz En İyi 5 Freelance Web Sitesi
0

Türkiye’de evden çalışabileceğiniz en iyi 5 Freelance Web Sitesi ile evden, konfor alanınızdan hiç çıkmadan para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Konfor alanı, özellikle meslekler konusunda konfor alanı oluşturabilmek herkes için oldukça önemli ve iş performansını, yapılan işten alınan keyfi arttırabilmektedir. Konfor alanını oluşturabilmenin en kolay yolu, yatağınızdan kalktıktan sonra birkaç adım ile işinize gidebiliyor oluşunuzdur.

Sadece kat edilen mesafe değil, kendi düzenlediğiniz ve her şeyi size ait olan bir alanda, evinizde Freelance çalışarak para kazanmak. Ne kadar özgür olduğunuzu ve esnek çalışma saatlerine ne kadar karar verebildiğinizi göstermektedir.

Freelance çalışma iş modelinde patronun neredeyse siz olduğunu da eklemekte fayda var. Seçtiğiniz, yapmak istediğiniz sektöre göre, kendi hobilerinize göre meslekler bulabileceğiniz gibi. İlginizi çekebilecek başka meslekler de elde edebilirsiniz.

Freelance Çalışmak Nedir? Kimler Freelance Çalışarak Evden Para Kazanabilir?

Freelance Çalışmak Nedir? Kimler Evden Freelance çalışarak para kazanabilir? Freelance çalışmak bir iş modelidir. Uzaktan yapılabilmesi ile daha büyük özgürlükler sunması ile birlikte değişen dünyada en çok tercih edilen iş modellerinden biri haline gelmiş durumda.

Kelime anlamı olarak “Serbest Çalışma” olarak geçen Freelance, bir veya birden fazla meslek/hizmet üzerinden yapılabilmekte.

Genel anlamda yeteneklerin pazarlanması olarak da bilinen Freelance çalışma iş modeli evden çalışma imkânı sağladığı için pandemi döneminden sonra en çok tercih edilen iş modellerinden birisi haline geldi.

Evden çalışma, seyahat ederken çalışma ve/veya konfor alanınızı sağlayabildiğiniz her alandan çalışma imkânı sunan Freelance çalışma iş modeli kimler için uygundur? Kimler Freelance çalışabilir?

Kimler Freelance Çalışarak Evden Para Kazanabilir?

Kimler evden çalışabilir?
Kimler evden çalışabilir?

Freelance çalışma iş modelinde kimi zaman uzunca saatler oturduğunuz yerden kalkmamanız gerekmekte. Söz konusu durum bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Ancak, Freelance çalışma iş modelindeki özgürlükleri göz önünde bulunduracak olursak kimi zaman bu rahatsızlıkların da önüne geçilebilir oluyor.

Kimler Freelance çalışarak evden para kazanabilir?

 • Ev hanımları.
 • Üniversite öğrencileri.
 • Lise öğrencileri.
 • Uzaktan çalışma iş modeline uygun olduğunu düşünenler.
 • Fiziksel engelleri olan veya olmayanlar.
 • Bilgisayar kullanımı konusunda kendini geliştirmiş olanlar.

Evden Freelance çalışmak isteyenler Freelance çalışabilir. Ancak, Freelance yapmak için yöneldikleri mesleklerde kendilerini geliştirerek diğer Freelance çalışanlardan farklı olarak öne geçmeleri gerekmekte.

Temel bilgisayar bilgisi ile bile yapılabilecek Freelance mesleklerin olduğunu unutmamak gerekir. Freelance çalışma iş modeli, bir kalıba koyulabilecek bir iş modeli değildir. Yeteneklerinizi pazarlamanıza izin veren geniş Pazar yelpazesine sahip olan Freelance çalışma siteleri, her türden yetenekler için kapısını açık tutmakta.

Freelance Çalışarak Evden Para Kazanmak Mümkün Mü? Ne Kadar Kazanılır?

Freelance çalışarak evden para kazanmak mümkün. Peki, Freelance çalışarak ne kadar para kazanılır? Her meslekte olduğu gibi Freelance çalışma mesleğinde de yapacağınız iş ve kitleniz gelirinizi direkt olarak etkilemekte.

Freelance Çalışarak Evden Para Kazanmak Mümkün Mü?
Freelance Çalışarak Evden Para Kazanmak Mümkün Mü?

Freelance çalışma iş modeline ilk kez başlayacak olanların en korktuğu ve ilk pes ettiği nokta kendilerini pazarlama ve iş modelini tanıtma noktasıdır.

Türkiye’de Freelance çalışarak para kazanmak isteyen herkesin her şeyden önce anlaması ve kabul etmesi gereken konu; Freelance çalışma iş modelinde gelir düzensizliğinin yaşanıyor olması. Freelance çalışanlar, söz konusu durumların üzerinden gelebilmek için belirli aralıklar ile birikimler yapmakta.

Her ne kadar gelir olarak düzensiz ilerleniyor olsa da kimi zaman bir ay içinde iki aylık gelir elde etmek de mümkün hâle gelebiliyor.

Peki, Freelance çalışarak evden ne kadar para kazanılır? Freelance çalışarak evden para kazanan kişiler, tam olarak gelirlerini paylaşmıyor olsa da çalışma güçlerine göre fazla veya az gelir elde ettikleri dönemler olduğunu söylemekte.

Yani, 300TL olarak belirlediğiniz hizmetinizi bir kere pazarlar ve bir müşteri bulursanız bu size 300TL kazandıracaktır. Ancak, iş gücünüzü arttırıp daha fazla içerik üretir, daha fazla alıcıya ulaşırsanız bu size aynı oranda artmış bir gelir sağlayacaktır.

Ancak, fiyatların verdiğiniz hizmet ve tecrübeniz ile doğru orantılı olduğunu unutmamalısınız.

Ayrıca Türkiye’nin en iyi 5 hosting firması listesini sıraladığımız içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Türkiye’de Yapılabilecek Freelance Meslekler Nelerdir?

Türkiye’de Freelance çalışmak isteyen herkesin en merak ettiği ve belki de Freelance çalışma adımlarını atamadığı konu. Türkiye’de yapılabilecek Freelance meslekler hangileri bilmiyor oluşu.

Freelance meslekler sanıldığı kadar sınırlı konular değil aksine. Normal çalışma modellerinden daha geniş çalışma modellerine sahiptir. Kimi Freelance meslekte sadece kopyala-yapıştır yaparken kimi Freelance meslekte yeniden bir içerik oluşturulması gerekebilmekte.

Peki, Türkiye’de yapılabilecek Freelance meslekler nelerdir? Kimler hangi meslekleri yapabilir;

 • Grafik tasarım hizmetleri: Logo tasarımı, banner tasarımı, reklam tasarımları, 3D Tasarımlar, uygulama tasarımları ve hatta dövme tasarımları da Freelance meslekler arasında bulunmakta.
 • İçerik yazarlığı, SEO hizmeti: SEO uyumlu içerik hazırlanması, arama motoru optimizasyonu hizmeti.
 • Sosyal medya yönetimi: Sosyal medya tasarımları, şirketlerin sosyal medya sayfalarını daha etkin ve işe yarar hale getirme, sosyal medya reklam yönetimi.
 • Yazı ve çeviri hizmetleri: Hazır olan bir metni anlam kaybı yaşatmadan çevirmek, çevirmenlik, marka adı ve sloganı bulmak, metin yazarlığı ile içerik üretmek, Deşifre ve Hatta CV Hazırlamak.
 • Video editörlüğü: YouTube için videolar hazırlamak, size gönderilen ham videoların editlerini yapmak, Video reklamlar tasarlamak, Animasyon hizmetleri, Tanıtım videoları, Özel günler için kutlama ve mesaj videoları hazırlamak.
 • Ses editörlüğü: Seslendirme yapmak, Podcast düzenleme ve/veya yayınlanabilmesi için Podcast kayıtları almak, kişiye özel Beat hazırlamak, isteklere göre şarkı hazırlamak, mix ve mastering yapmak.
 • Kodlama ve Web Tasarım: Mobil uygulama geliştirme, Web site tasarlama ve kurma, E-Ticaret hizmetleri verme, Masaüstü uygulamalar geliştirme, Veri girişi sağlama, data analizi sağlama ve raporlama, Oyun geliştirme, mobil oyun geliştirme, Teknolojik destek ve eğitim sağlamak.

Bunlar, bilinen ve yaygın olarak yapılan Freelance çalışma iş modelleri. Ancak, kimi zaman uzaktan eğitim olarak verebileceğiniz bir örgü eğitimi de Freelance çalışma olarak sayılabilmekte. Bunların yanı sıra kendi web sitelerinizi kurarak veya kendi iş ilanlarınızı oluşturarak daha geniş bir yelpazede Freelance çalışabilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Freelance çalışmanınz avantaj ve dezavantajları.
Freelance çalışmanınz avantaj ve dezavantajları.

Her meslekte olduğu gibi, Freelance çalışma iş modelinin de bazı artıları ve eksileri bulunmakta. Peki, Freelance çalışmanın artıları ve eksileri nelerdir?

 • Freelance çalışma iş modelinde düzenli bir gelir elde etmek mümkün değildir.
 • Kimi zaman bir önceki aydan iki kat fazla gelir elde etmek mümkündür.
 • Sanılanın aksine daha fazla çalışma zamanı ister, üzerine daha çok düşmenizi gerektiren konulara sahiptir.
 • Uzaktan çalışma seçeneği ile trafik ve erken saatte uyanma gibi sorunların önüne geçilebilmekte.
 • Müşteri seçme ve reddetme. Kimi zaman müşteriler çalışanları değil, çalışanlar müşterileri seçebilme hakkına sahiptir.
 • Gelir ve Gider takibi tamamen size ait ve muhasebe işlerini de siz yapmalısınız.
 • İşsizlik hakkı kazanamama, sigorta yatırımının kendiniz tarafından yapılacak olması.
 • Başarılı olmak da başarısız olmak da tamamen size ait olan ve direkt olarak sizi etkileyen bir konu olacaktır.

Türkiye’de Evden Freelance Çalışmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’de evden Freelance çalışmak için gerekenler nelerdir? Freelance çalışmaya başlamak için her şeyden önce işlerinizi sorunsuz tamamlamanızı sağlayabilecek güçte bir bilgisayar gereksinimi duyulmakta.

Evden Freelance Çalışmak İçin Gerekenler Nelerdir?
Evden Freelance Çalışmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Güçlü bir sistemin yanı sıra, güçlü bir internet bağlantısı da Freelance işlerinizi müşterilerinize iletmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Freelance mesleklerde bir bilgisayar ve bir internet bağlantısı ile çalışmak mümkün durumda. Ancak, tüm bunların yanında size konfor sağlayacak olan bazı ekipmanları da yanınızda bulundurmanız uzun süre masa başı çalışmanızı destekleyecektir.

Peki, ekipmanlar hazır. Ancak hangi sitelerde çalışabileceğinizi biliyor musunuz? Hangi siteler güvenilir? Türkiye’de evden çalışabileceğiniz en iyi Freelance web siteleri hangileri?

Türkiye’de Evden Çalışabileceğiniz En İyi Freelance Web Siteleri Hangileri?

Türkiye’de Evden çalışabileceğiniz en iyi Freelance web siteleri sadece kazançlarınızın güvende olmasını değil emeklerinizin de güvende olmasını sağlıyor. Hepsinin yanı sıra, geniş müşteri yelpazesine sahip olan Web siteler, daha kolay müşteri bulmanızı hedefliyor.

Tüm bunların yanı sıra kimi forumlarda da konu açarak Müşteri kazanımı gerçekleştirmek mümkün durumda olabilir. Peki, Türkiye’de evden çalışabileceğiniz en iyi 5 Freelance web sitesi hangisi?

Makaleyaz.net – İçerik Yazarlığı ve Düzenlemesi

Makaleyaz web sitesinin ekran görüntüsü.
Makaleyaz web sitesinin ekran görüntüsü.

Kimi Freelance web siteler sadece o işin yapılabilmesi için özel ve niş bir yapıya sahiptir. Makaleyaz.NET bu örneklerin en güçlülerinden.

Makale yazarak para kazanma imkânı sunan, kayıt olması tamamen ücretsiz olan bu site, bazı avantajları da çalışanlarına sunmakta. Diğer makale yazma web sitelerinin aksine;

 • Düşük ödeme alt limitleri.
 • Tamamen özgürce belirlenebilen 100 Kelime ücreti.
 • Hazır içerik satışı ve özel sipariş ile içerik satışı gerçekleştirme.
 • Hızlı ve çözüm odaklı müşteri hizmetleri.
 • Forum alanı sayesinde kendinizi ve hizmetinizi tanıtabileceğiniz alanlar.

Düşük ödeme alt limitleri, ücretsiz kayıt olma gibi seçenekler ile Freelance yazarlık yapmak isteyen herkese özgürlük tanıyan Makaleyaz.NET, ödeme limiti sonrasında hafta içi/sonu beklemeden ödemeleri hesaba geçirmektedir.

R10.net – E-Ticaret ve Pazarlama Forumu

R10 web sitesinin ekran görüntüsü.
R10 web sitesinin ekran görüntüsü.

R10.Net, özellikle ilk Freelance adımlarının atılması konusunda pek çok Freelancer’a doğru yardımları yapmıştır. Güvenilir ticaret sistemini benimseyen, ticaret puanı sistemi ile öne çıkan R10.Net, genel anlamda bir E-Ticaret forumu olduğu için pek çok konuda Freelance ilanlar oluşturulabilmekte.

Diğer Freelance çalışma web sitelerinden farklı olarak, profilinizin yanı sıra Freelance mesleğiniz ile ilgili olan konu alanlarında konular açarak kendinizi tanıtmanız. Müşterileriniz ile iletişime geçmeniz gerekmekte.

 • Özgür ve neredeyse sınırı olmayan Freelance çalışma alanı.
 • Ticaret puanı sistemi ile güvenilir ticaretlerin sağlanması.
 • Geniş ve aktif üye havuzu sayesinde doğru tanıtım ile anında müşteri bulabilmek.

Her ne kadar artıları çok olsa da kimi zaman üye alımları kapatılabilmekte. Bu nedenle forum içerisinde bulunan Freelance çalışanlar ekstra değerli hesaplara sahip olabiliyor. Üyelik sistemleri açıkken üye olmanız ve ilk Freelance iş ilanınızı oluşturmanız önerilerimiz arasında.

Bionluk.com – Yeteneklerini Hızlıca Paraya Dönüştür!

Bionluk web sitesinin ekran görüntüsü.
Bionluk web sitesinin ekran görüntüsü.

Bionluk.com ‘da R10.net gibi, özellikle Freelance dünyasına yeni girmek isteyen herkes için uygundur. Bionluk.com, diğer web sitelerinden farklı olarak kayıt olmak isteyen ve ilan açmak isteyen Freelancerlardan tek seferlik 69,90TL ödeme almakta.

Başlarda, ilan alt limiti 10TL olan Bionluk.com, adını da tam olarak buradan almıştı. Ancak, değişen ekonomik düzen ve Freelance çalışanların istekleri üzerine fiyat alt limiti 100TL olarak güncellendi. Yani, oluşturulabilecek en ucuz ilan 100TL bantlarında.

 • Türk ve Yabancı müşteriler ile anında iletişime geçebilmek.
 • Kendinizi tanıtan ilanlar yayınlayabilmek.
 • Açık olan iş ilanlarına teklif vererek kabul edilmesini beklemek.
 • Gelişmiş site yapısı sayesinde bir önceki işlerinizi profilinizde yayınlayarak Portfolio yaratabilmek.

Özellikle Freelance mesleklerde Portfolio ile kendinizi tanıtmanın ne kadar önemli olduğu atlanmamalı. Her çalışmanızda ekleyebileceğiniz Portfolio hizmetinin yanı sıra daha önce yüklediğiniz içerikleri de tanıtabilirsiniz.

Armut.com – Anında Hizmet, Anında Memnuniyet

armut
Armut web sitesinin ekran görüntüsü.

Evden çalışılabilecek Freelance siteler arasında yer alan Armut.Com, diğer Freelance mesleklerin yanı sıra Fiziksel olarak hizmet verebileceğiniz Freelance mesleklere de ev sahipliği yapmakta.

Usta-Müşteri ilişkisi barındıran Armut.com, pek çok konuda hizmet alınmasını ve verilmesini hedeflemekte.

Diğer Freelance çalışma platformlarından farklı olarak gelişmiş bir panele sahip olmaması ve sadece aradığınız hizmete göre Freelance çalışan bulabilmeniz hem dikkat çekici hem de kullanımı iyi yönde etkilemekte.

 • Freelance çalışanlar için Ücretsiz üye olma aşamaları.
 • Yerel talep seçenekleri ile yaşadığınız yerlere yakın olan iş ilanlarını görebilme.
 • Fiziksel iş ilanlarının yanı sıra dijital iş ilanlarına da sahip olabilmek.

Armut.Com, Freelance çalışma konusunda evden çalışmanın yanı sıra fiziksel çalışmanın da imkanını sunması ile öne çıkan Freelance çalışma sitelerinden sadece birisi.

İcerik.net – İçerik Hazırla, Freelancer Ol

İçerik web sitesinin ekran görüntüsü.
İçerik web sitesinin ekran görüntüsü.

İcerik.net, makale yazarak para kazanma konusunda ilerlemek isteyen Freelance çalışanlar için iyi bir alternatif olma yolunda ilerlemekte. Toplu içerik teslimi, önceden belirlenmiş konularda içerik yazımı yapılmasını sağlayan İcerik.net;

 • Güvenilir ve hızlı hizmet vermesi.
 • Kimi zaman müşteriler ile iletişime geçmeden teslim edebilme.
 • Düşük ücretli Freelance profili oluşturma aşamaları.
 • Onay aşamalarından sonra anında kazanmaya başlama.

Gibi artıları ile de kendi bünyesine yeni Freelance çalışanlar çekmekte. Freelance makale yazarlığı yaparak para kazanma konusunda web siteleri tercih edebileceğiniz gibi R10.Net benzeri forumlarda da ilanlar açarak anında müşteri bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap