1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Mutlaka Okunması Gereken En İyi 10 Çocuk Kitabı

Çoçuklar İçin Kitap Önerileri

Mutlaka Okunması Gereken En İyi 10 Çocuk Kitabı
En İyi 10 Çocuk Kitabı
0

En İyi 10 Çocuk Kitabı

Çocukların hayal gücünün gelişmesinde ve zihinsel gelişimlerinde kitapların önemi büyüktür. Günümüzde yerlerini giderek teknoloji alıyor olsa da en azından küçük yaştaki çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Aşağıda sizlere çocuğunuza okutacağınız ilk kitaplar hakkında fikir verebilecek en iyi çocuk kitaplarından 10 tanesini listeledik;

Küçük Prens- Antoine De Saint-Exupéry

Küçük Prens Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Yazarın uçağı birdenbire bozulur ve Sahra Çölü’ne iniş yapmak zorunda kalır. Çölde Küçük Prens ile karşılaşır. Küçük Prens yazara yaşadığı yeri, yaşadığı maceraları anlatmaya başlar. Anlattığına göre o, B-612 asteroidinde tek başına yaşayan bir prenstir. Gezegeninde çok sevdiği bir güle özenle bakar. Gülüne nasıl daha faydalı olabileceğinin yollarını araştırmak istediği için diğer gezegenleri gezmek zorunda kalmıştır.

Mutlaka Okunması Gereken En İyi 10 Çocuk Kitabı

Kralın gezegeninde otorite tutkusunu, sanatçının gezegeninde kendini beğenmişliği, sarhoşun gezegeninde saplantıyı, iş adamının gezegeninde amaçsız sahip olma tutkusunu, fenercinin gezegeninde öğrenmeden ve değişmeden emir yerine getirmeyi, coğrafyacının gezegeninde ise elitizmi görür. Küçük Prens hepsinden mutsuz ayrılır. Gezdiği son gezegen ise Dünya’dır. Dünya, diğerlerinden farklı olarak büyük ve kalabalık bir gezegendir. İnsanların kendi değerlerinden daha çok, giysileriyle anlam ve değer kazandıkları bir yerdir.

Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos

Şeker Portakalı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Kitapta, 5 yaşında bir çocuk olan Zeze’nin hikayesi anlatılır. Zeze, hayal gücü oldukça geniş, akıllı ve zeki bir çocuktur. Öyle ki kendi başına okumayı bile öğrenmiştir. Gelin görün ki Zeze akıllı bir çocuk olduğu kadar da haylazdır. Yaptığı yaramazlıklarla etrafındaki herkesi bunaltır.

Mutlaka Okunması Gereken En İyi 10 Çocuk Kitabı

Yeni bir mahalleye taşındıklarında Zeze eskisi kadar mutlu olmaz. Arkadaşlarını ve eski oyunlarını özler. Yeni evindeki tek arkadaşı evlerinin bahçesindeki şeker portakalı fidanıdır. Zeze gün boyu bu fidanla arkadaşlık eder, ona yaptıklarını anlatır.

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

Mutlaka Okunması Gereken En İyi 10 Çocuk Kitabı

Alice Harikalar Diyarında Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Alis Harikalar Diyarında masalında küçük bir kızın renkli hayal dünyası anlatılmaktadır.

80 Günde Devri Alem – Jules G. Verne

80 Günde Devri Alem Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürer. Titiz ve dakik yaşayan biridir. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır. hem de hava yolu kullanmadan. önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmadan dolaşacaktır.

Mutlaka Okunması Gereken En İyi 10 Çocuk Kitabı

Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur. türlü zorluklarla karşılaşırlar. yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrarlar. kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk ederler. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşür. Çünkü peşlerine bir kadını yakmak isteyen insanlar düşer. Phileas Fogg ve yardımcısı bu kadınla kaçar. Ayrıca bir polis hafiyesinden kaçmaktadır. Çünkü bu polis Phileas Fogg’un bir bankayı soyduğuna inanmaktadır. Ama sonra bunun yanlış olduğu ortaya çıkar. Böylelikle 80 günde bu yolculuğu bitirmiştir. Fakat bitiremediğini sanarak evde durmuştur. Ama yardımcısı sayesinde saat farkını anlayıp zenginliğine zenginlik katmıştır. Ve birlikte kaçtığı kadınla evlenir ve mutlu bir hayat sürer.

Pinokyo – Carlo Collodi

Pinokyo Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Yaşlı ve yalnız bir marangoz olan Geppetto Usta, “dans etmesini, kılıç kullanmasını, cambaz gibi takla atmasını bilen” bir kukla yapmak için Kiraz Usta (Antonio Usta)’dan bir tahta parçası alır. Amacı yaratacağı kuklayla dünyayı dolaşmak ve karnını doyurmaktır. Geppetto Usta, yaptığı kuklaya “Pinokyo” ismini verir. Pinokyo, etten kemikten olmasa da tahtadan bir çocuk haline gelir; Geppetto onu evladı olarak benimser, onu okula gönderir.

Yaramaz bir çocuk olan Pinokyo, babasının sözünü dinlemez, okuldan hep kaçıp sokaklarda başıboş dolaşıp ;çevresinin etkisi ile birçok hata yapar, emek vermeden kazanmak ister ve bütün parasını kaybeder. Zor duruma düşünce bir mavi orman perisi yardımına yetişir, ona ilgi ve şefkat gösterir. Pinokyo periye yalan söyledikçe burnu uzamakta ve herkes yalan söylediğini fark etmektedir.

Babasını aramak için periden ayrılan Pinokyo birçok macera yaşar, iyi bir çocuk olmaya çalışır. Bir gün denizde yüzerken büyük bir köpekbalığı Pinokyo’yu yutar, Pinokyo balığın karnında babası ile karşılaşır. Uzun zaman önce balık tarafından yutulan Geppetto usta artık çok halsizdir. Pinokyo balığın karnını gıdıklayınca huylanan balık, ikisini de kusar ve Pinokyo ile babası eve dönerler.

Pinokyo hasta babasına bakar. İyi kalpli, uslu bir çocuk olan Pinokyo, mavi peri tarafından gerçek bir çocuğa dönüştürülür.

Oliver Twist – Charles Dickens

Oliver Twist – Charles Dickens

Oliver Twist Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

 1989 yılında basılan ve kısa sürede popülerliği yakalayan Oliver Twist, Charles Dickens tarafından kaleme alınmıştır. Temel konusu ise yetimhanede dünyaya gelen bir çocuk olan Oliver Twist’in başından geçenlerdir. Hayatın tüm zorluklarına karşı, mücadele edildiğinde kazanılmayacak durum yoktur.

Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Küçük Kara Balık Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Denizin derin sularında yaşayan yaşlı bir balık çocukları ve torunlarına bir derede yaşayan küçük kara balığın öykülerini anlatmaktadır. Küçük Kara Balık, çevresindeki tüm baskılara, tutucu düşüncelere karşı denize ve özgürlüğe ulaşmak çabasındadır. Balık karşılaştığı zorluklara karşı direnmekte yaşamı pahasına amacına ulaşmak istemekte, onu engellemeye çalışan bütün balıklara da yol göstericisi olmaktadır.

“Derenin bittiği yeri merak ediyorum anne, bu aylardır kafamı kurcalayıp duruyor. Derenin bittiği yeri merak ediyorum. Bugüne kadar bu soruya net bir karşılık bulamadım. Geceleri uyku uyuyamıyorum. Kararımı verdim, gidip derenin nerede bittiğini öğrenmek, orada neler var, başka yerlerde neler var görmek, bilmek istiyorum.”

Seçme La Fontaine Masalları

La Fonten Seçme Masalları Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Fransız Edebiyatının en önemli klasiklerinden biri olan La Fonten Masalları, tecrübe ve pratik bilgilerin eğlendirici bir şekilde anlatımından oluşmaktadır. Büyük bir şair olan La Fonten, insanlar arasındaki ilişkileri ve insan karakterleriyle ilgili masalları, mizahlı bir anlatımla şiirleştirmiştir.

Define Adası – Robert Louis Stevenson

Define Adası – Robert Louis Stevenson

Define Adası Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Define adası, ünlü bir macera romanı olarak bilinmektedir. İngiltere’nin güney kıyısında yer alan bir hanı işleten zor durumlu bir ailenin eline geçen define haritası sonucunda hayatlarının değişmesini konu almaktadır. Ancak bu define haritasının bütün korsanları bu hana çekmesi durumunda maceralı bir hikayeye yol açtığını söylemek mümkün olmaktadır.

18. yüzyılın ikinci yarısında geçen ve uzak adalarda yaşanan bir takım maceralara sahne olmaktadır. Macera kitaplarını ve korsanları seven kişilerin şans vermesi gereken bir eser olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin

Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin

Şimdiki Çocuklar Harika Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Ahmet ile Zeynep isimlerinde iki çocuk ayrılıp mektuplaşma yoluyla birbirlerine yaşadıkları olayları anlatırlar. Ahmet ile Zeynep eskiden aynı okulda okumaktadırlar, ancak Zeynep sonra Ankara’ya taşınır. Mektuplaşmaya söz vermişlerdir. Zeynep’in Metin, Ahmet’in ise Fatoş adında birer de kardeşleri vardır. Ahmet Zeynep’e, Zeynep de Ahmet’e, okulda, evlerinde yaşadıkları olayları anlatırlar. Bu kitap çocukların annelerini, babalarını ve öğretmenlerini nasıl gördüklerini anlatır ve çocukların kendini nasıl savunması gerektiğini öğretir.

Çocukların Dünyasını Aydınlatan Kitaplar: Okumanın Önemini Keşfet

Çocukluk, hayal gücünün en geniş olduğu, dünyayı keşfetme arzusunun dorukta bulunduğu bir dönemdir. Bu dönemde, çocuklar için kitaplar sadece hikayelerden ibaret değil; aynı zamanda karakter gelişimlerine, empati yeteneklerine ve hayal güçlerine katkıda bulunan paha biçilmez hazinelere dönüşür. Peki, bir çocuğun hayatında hangi kitapların yer alması gerekir?

Çocuk kitapları, sadece eğlenceli hikayeler sunmakla kalmaz, aynı zamanda çocukların dünyayı anlamalarına yardımcı olur. Dostluk, aile, sevgi, kaybetme korkusu, cesaret gibi birçok konuyu ele alarak çocukların duygusal ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunur.

Bir kitabın çocuğun elinden düşmemesi, sadece kurgusunun güçlü olmasından değil, aynı zamanda çocuğun o kitapla kurduğu özel bağdan kaynaklanır. Bu nedenle, çocuklar için önerilen kitapların, onların yaşlarına, ilgi alanlarına ve kişiliklerine uygun olması önemlidir.

Ebeveynler ve öğretmenler, çocukları için kitap seçerken, onların meraklarını cezbetmeyi, hayal güçlerini genişletmeyi ve bilgi birikimlerini artırmayı hedeflemelidir. Ancak bu süreçte, çocuğun da kendi kitap tercihlerini yapmasına olanak tanımak, onun okuma alışkanlığı kazanmasında büyük rol oynar.

Dünya edebiyatında, çocukların kişisel gelişimine katkıda bulunan, onları farklı dünyalara taşıyan sayısız değerli kitap bulunmaktadır. Her biri, çocukların dünyasına farklı bir renk, farklı bir perspektif katmaktadır.

Sonuç olarak, bir çocuğun hayatına kitap katmak, ona sadece bir hobi değil, aynı zamanda hayat boyu sürecek bir arkadaşlık kazandırmaktır. Her kitap, ona yeni bir dünya, yeni bir macera ve yeni bir öğrenme fırsatı sunar. Hangi kitapların “en iyi” olduğuna karar vermek zordur, ancak her çocuğun kütüphanesinde, onun dünyasını zenginleştirecek, ona rehberlik edecek değerli eserlerin yer alması şüphesiz ki çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap