1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Türkiye’nin En İyi 5 Hosting Firması

Türkiye’nin En İyi 5 Hosting Firması
0

Özellikle web site kurarken olası bir sorunda hızlı bir şekilde yanıt alabilmek en iyi hosting firmaları seçimi konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Web sitenizin iyi performans gösterebilmesi ve sunucu ile alakalı tüm işlemler adına en başarılı hosting firmaları ile çalışmak gerekmektedir.

İnternet sitesi açmak isteyen kullanıcılar, web sitelerine kendilerinin ve kullanıcılarının günün her saati sorunsuz bir şekilde erişim sağlanması adına gerekli ortam server aracılığı ile yapılır. En başarılı hosting firmaları, web sitenin kapanması gibi kriz aşamalarında kullanıcılarının web site üzerinden erişiminin ne ölçüde gerçekleştiğini de ölçebilmektedir.

Eğer web siteniz çok iyi bir sunucu tarafından destekleniyor ve altyapınız sağlam ise bu noktada yüzde 99 sorun yaşamayacaksınız. Web tarayıcıları tarafından web sitenize ulaşabilmek adına hiçbir neden olmamış olacaktır. Eğer bahsettiğimiz firmaların tam tersi ile çalışırsanız bu durumda olaylar tamamen karışacak ve çoğu sorunuza cevap dahi verilmeyecektir.

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler doğrultusunda en iyi hosting firmaları ile anlaşma sağlanmalı, hosting firmalarının tüm paketlerini inceleyip, ihtiyacınız olan paketi satın alabilirsiniz. Hosting firmaları ile ilgili bilinmesi gerekenleri size sıralamak istiyoruz. Ayrıca Türkiye’nin en iyi 5 domain firması listesini yaptığımız bu içeriğimizi de okumanızı diliyoruz. Bu sayede oradan da çok rahat bilgiler edinebileceksiniz.

Hosting Nedir?

Kullanmış olduğunuz ya da kullanıcılarınızın girmek istediği web sitelerinizi gerçek hayata benzetecek olursak, siteler de adeta bir arazi üstüne kuruludur. Bir internet sitesi yayınlayabilmek adına gerekli olan şey nedir? Sanal bir arazi. İşte bu sanal araziye “hosting” denmektedir. Köken olarak İngilizce dilinden gelen bu kelime, Türkçe’de ise “barındırma alanı” olarak kullanılıyor.

Hosting, internet sitenize ait gerekli veya gereksiz tüm dosyaların ödeme yaptığınız süre boyunca bir bilgisayar aracılığı ile saklanıp sürekli olarak erişime açık tutulmasına denmektedir. Bu bilgisayarlara ise “web sunucusu” ya da “server” denmektedir.

hosting-nedir
Hosting nedir?

Az önce bahsettiğimiz web sunucuları, ofislerimizde, evimizde ya da herhangi bir şekilde gördüğümüz bilgisayarlarımızdan donanım anlamında çok daha niteliklidir. Server dediğimiz bu bilgisayarlar ise “veri merkezi” olarak isimlendirilen alanlarda barındırılmaktadır. Veri merkezleri sanılandan çok daha hızlı bir internet bağlantısına sahip olmaktadır. Veri merkezleri, deprem ya da sel gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olmakla beraber elektrik kesintisi yaşamamaktadır. Bu sebepler doğrultusunda internet siteleriniz koşullar ne olursa olsun ziyaretçilerinizin erişimine açık olacaktır.

WordPress Hosting Firmaları Hangileri?

Özellikle de WordPress olarak bilinen dünyanın en çok kullanılan açık kaynaklı yazılımı, veri tabanlarını saklayabilmek adına ve bunun yanında sunucu özelliklerini sağlayabilmek için hizmet verirler. Bazı WordPress hosting firmaları dönem boyunca yapmış olduğu kampanyalar sayesinde kullanıcılara fiyat konusunda kolaylık sağlarken diğer firmalarla da rekabete girerler.

wordpress-hosting-firmalari
WordPress hosting firmaları.

Yeni web site açacak olan kişiler WordPress yazılımı kullanmak istiyorlarsa Linux WordPress hosting paketlerine bakmaları gerekmektedir. Genelde fiyatlar Türkiye’de yıllı olarak 200 TL’nin üzerindedir. Fakat çeşitli kampanyalar doğrultusunda birçok firma yeni kayıt yapacak olan üyelerine fırsat sunmaktadır. En iyi hosting firmaları baz alındığında müşterilerine en iyi indirimi yapan firmaları sizin için derlemek istedik.

En İyi Hosting Firmalarının Özellikleri Nedir?

Ülkemiz genelinde birçok konuda hizmet veren hosting firmaları vardır. Ancak unutulmamalıdır ki bu hosting firmalarında aranacak olan bazı teknik özellikler bulunur. İşte bu özellikleri bakıldığı zaman sunmuş oldukları müşteri iletişiminden tutun da uptime denilen internet sitenizin kesintisiz çalışma süresi ölçüsüne kadar detayların tamamına bakmak gerekir. Genel olarak bir değerlendirme yapıldığı takdirde tek tek her detay çok önemli bir hale bürünüyor.

Neden En İyi Hosting Firması ile Çalışmak Zorundasınız?

İnternet siteniz için hosting firmasını seçmek genel olarak bakıldığında asıl olarak internetteki başarıyı yakalamanın kritik ve ilk anahtarı olarak görülebilir. Hosting firmalarında bakacağınız ilk şey kesintisiz yayın yapıyor olması ve web sitelerin hızı olmalıdır. Ayrıca kullanıcı memnuniyeti de bu noktada büyük önem taşır.

Arama motorları konusunda üst sırada çıkmanın en önemli noktalarından bir tanesi web sitenizin hızı ve çalışma süresi olacaktır. Web sitenizin kesintisiz bir biçimde yayın yapması gerekiyor. Ayrıca hızlı olması arama motoru optimizasyonu puanınıza olumlu etkiler yapacaktır.

en-iyi-hosting-firmalari
En iyi hosting firmaları.

Kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu yavaş internet sitelerinden hızlı bir şekilde çıkış yapıyor. Hız sorunu sizlere onlarca belki de yüzlerce müşteri kaybı ve satış kaybettirebilmektedir.

Şu an çalıştığınız hosting firmanızdan memnun olmamanız durumunda konuyu hiçbir şekilde dert edinmeyin. Web sitenizi kolay bir şekilde başka hosting firmasına dakikalar içerisinde taşıyabilirsiniz. Unutmamalısınız ki taşıyacağınız hosting firması da size bu iyiliği yapabilir. Hosting firmalarındaki destek bölümüne konu hakkında detaylı bilgi verirseniz yardımcı olacaklardır.

En İyi Hosting Firmaları

Ülkemiz üzerinde birçok tercih edilen firma vardır. Biz size en iyi hosting firmaları konusunda yardımcı olmak istedik. Aşağıda yapılan değerlendirme ve araştırma sonuçlarının yanında kullanıcı puanları da listelenmiş olacaktır.

Hostinger

hostinger
Hostinger sitesinin anasayfası.

Hostinger firması yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın en iyi hosting firmalarından birisi haline gelmiştir. Türk firması olmamakla birlikte Türkiye’de Hostinger firması adı altında aktif olarak hizmet veriyor. Ülkemiz de dahil toplamda 178 tane ülkede çalışmalarını sürdüren Hostinger, toplamda 30 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu biliniyor.

Hostinger firması, kendi sunucuları dahilinde kendi özel yazılımlarını geliştirdiği bildiriliyor. Bu hizmet, en uygun fiyata yüksek performanslı kaliteli hizmet demektir.

Ayrıca cPanel hosting adı altında da inceleyebileceğimiz firma, web sitesini tam bir kullanıcı deneyimine göre tasarlamış. Web sitesine gittikten sonra “hosting” bölümünden Cpanel hosting paketlerine ulaşabilirsiniz. Web sitesi üzerinde web hosting, site kur aracı, bulut sunucu ve WordPress hosting adı altında paketler satmaktadır.

Web hosting kısmında en ucuz fiyatlı olan Tekil Hosting adı altında satılan paket, 1 web site barındırabilme, 50 GB SSD Disk alanı ve 100 GB trafik vermektedir. Bunun yanında sınırsız olmak üzere ücretsiz SSL sertifikası ve haftalık yedekleme dahildir. Güvenlik açısından yine en uygun paketinde Cloudflare korumalı ad sunucularının yanında kötü amaçlı yazılım tarayıcı hizmetleri ve site kur aracını da hediye etmektedir. 30 gün içinde para iade garantisi, yüzde 99,9 çalışma süre garantisi ve 7 gün 24 saat destek sözü ile geliyor. Bu paketin fiyatı aylık olarak 19,99 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Hostinger’in en güzel özelliklerinden en iyisi ise herhangi bir sorun olduğunda 7 gün 24 saat destek alabileceğiniz canlı sohbet hattı bulunuyor. Ayrıca yaşamış olduğunuz tüm sorunlarda hızlı ve donanımlı ekip üyeleri tarafından destek alabiliyorsunuz.

Hostinger’de ücretsiz domainin yanında ücretsiz SSL sertifikası avantajı bulunuyor. Ayrıca kredi kartı ya da kripto para ile ödemenin yanı sıra ücretsiz internet sitesi taşıma, 30 gün para iade garantisi ve canlı sohbet ile 7 gün 24 saat destek tüm müşterilerin istediği şekilde karşımıza çıkıyor.

Güzel Hosting

guzel-net-tr
Guzel.net.tr web sitesinin anasayfası.

Elbette şimdi de size Güzel Hosting’ten bahsetmek istiyoruz. Uygun fiyatları ile müşteri memnuniyeti ve yüksek performansı ile tanınmış en çok tavsiye edilen ülkemizin gururu en büyük Türk web hosting şirketlerinden bir tanesi ile karşınızdayız.

2008 yılında kurulan ve o günden günümüze kadar kesintisiz şekilde birçok müşteriye hizmet veren bu firma her geçen gün isminden daha fazla söz ettiriyor. Liste Var şu an Güzel Net hosting sunucularında barınmaktadır. Bizim de tercih sebeplerimizden en büyüğü; yüksek hız ve kesintisiz web sitesi erişimidir.

Unutulmamalıdır ki Güzel hosting yalnızca ülkemizin lokasyonundan değil, Avrupa lokasyonlu web hosting hizmetini de bizlere sunuyor. Eğer internet sitenizin hedef kitlesi yurt dışı ise Avrupa lokasyonu sizler için en doğru seçim haline gelebilir.

Ayrıca kullanıcılarına cPanel ve Directadmin olarak iki farklı hosting kontrol paneli sunuyor. Directadmin kontrol panelini seçtiğiniz takdirde hosting fiyatının üzerine ek fiyat eklenmezken cPanel için ek ücret ödemeniz gerekebilir.

Güzel Net hosting firmasını diğer firmalardan ayıran en büyük özelliği ise ciddi anlamda tecrübeli ve hızlı teknik ekipleridir. Bunun yanında saat gecenin 4’ünde bile yazsanız kesinlikle sorununuzu çözerler. Liste Var ekibi olarak birçok defa bunu tecrübe edindik. En kısa sürede çözdükleri sorunlarımız doğrultusunda anında işlem yapmaları tercih sebebimiz haline gelmişti.

Web sitelerinde yeni alan adı kaydı oluşturabileceğiniz gibi alan adı transferlerini de gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca müşterilerine ücretsiz hosting de sağlamaktadır. Güzel Net, basit kullanım için alan adınızı aldıktan sonra yüksek miktarda hosting ücreti ödemek yerine aktif kullanım sağlayabilmek adına alan adı kaydının yanında ek ücret talep etmeden ücretsiz şekilde hosting sağlıyor.

Bununla birlikteweb hosting, WordPress hosting, premium hosting, kurumsal e-mail ve radyo hostingin yanı sıra reseller olarak da karşımıza çıkıyor. Sunucu hizmetlerinin yanında SSL hizmetlerini de Güzel Net’ten hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Size Güzel Net’in en düşük paketi olan Ekonomi 1 paketinden bahsetmek istiyoruz. Bu paketin yıllı ücreti 99,90 TL + KDV olarak belirtilmiş. Ayrıca 1 GB SSD dis sunan bu paket, 15 GB aylık trafiğe sahip. 1 site barındırabileceğiniz bu paketde LiteSpeed Cache, ücretsiz SSL, DDOS korumasının yanı sıra özel spam filtresi de pakete ek olarak geliyor. cPanel ya da Direct admin kontrol panellerini seçebileceğiniz pakette, 2 Core işlemci limit, 2 GB RAM limitinin yanında opsiyonel olarak dedicated IP satın alabilirsiniz. Limitsiz e-mail hesabı oluşturmak oldukça kulağa hoş geliyor. Limitsiz FTP ve Mysql veritabanı ve 5 parked domain ile tanımlanan bu paket oldukça avantajlı.

Alastyr

alastyr
Alastyr web sitesi anasayfası.

2002 yılında İzmir ilimizde kurulmuş olan ve 2012 yılına dek Smyrna Telekom ismi ile hizmet veren oldukça kaliteli bir hosting firmasıdır. Alastyr, kurulduğundan beri günümüze kadar sektör içerisinde çok emin adımlar ile yer almaktadır. Oldukça uygun fiyat politikası ile cPanel desteği ve Cloud alt yapıları sayesinde çok kaliteli hizmet vermeye devam ediyor.

Alastyr ülkemizin en uygun fiyatlı hosting hizmeti veren şirketlerinden bir tanesidir. Teknik destek ekipleri de oldukça hızlı gözüküyor. Hizmetlerinde bir sorun yaşamanız durumunda 7 gün 24 saat destek bileti oluşturabilirsiniz.

Sınırsız hosting cPanel, ekonomik hosting cPanel ve reseller hosting cPanel desteğinin yanında Windows bireysel, kurumsal ve reseller hosting paketleri de bulunuyor.

Piko Hosting ismini verdiği ekonomik hosting sayfası içerisinde yer alan bu paket $0.67/Ay gibi bir ücretle karşımıza çıkıyor. 1 domain barındırabilme ve 1 GB SSD disk kullanımına sahip bu paket, limitsiz trafik ve limitsiz e-posta desteği ile geliyor. Ayrıca 1 subdomain oluşturabilme ve yüzde 200 CPU kullanımı gözüküyor. LiteSpeed ve cPanel destekleri tercih edilebilir sebeplerden bir tanesi.

Turhost

turhost
Turhost web sitesinin anasayfası.

Yalnızca ülkemiz üzerinde hizmet veren Turhost’un dünya standartlarında bir hizmet anlayışı vardır. En hızlı hosting firmalarından bir tanesi olarak biliniyor. Turhost’un en büyük eksisi ise zaman zaman özellikle de akşam ya da yoğun saatlerde geç cevaplanan destek biletleri. Bunun yanında ortalamanın üzerinde bir fiyat politikasına sahiptir.

Ancak bunlar sizin için de sorun değilse Turhost firması kalite bakımından mükemmel bir firmadır. Turhost sunucuları Türk Telekom’a ait Gayrettepe Veri Merkezi’nde barındırılmaktadır. Turhost, VDS, Cloud hizmetlerinin yanı sıra özel sunucu, domain, WordPress hosting gibi birçok hizmeti de dahilinde barındırmaktadır.

Paylaşımlı olan Linux hosting paketlerinde cPanel kontrol paneli barındırır. Oldukça kolay bir kontrol paneline sahip olan bu firma, SSL, e-posta ve birden fazla çeşidi ile hosting hizmeti veriyor.

Hosting paketleri dahilinde WordPress hosting, cPanel hosting, Linux hosting, kurumsal hostingin yanı sıra Windows hosting ve bayi hosting şeklinde hizmetler sağlıyor. Ayrıca e-ticaret sitelerine özel e-ticaret hosting paketi de kullanıcılara sunulmuş durumda.

En uygun fiyatına baktığımız Bireysel Mini paketi, 1 domaini barındıracak şekilde limitlendirilmiş. Ayrıca 1 GB RAM ve 1 core CPU ile NVME disk kullanan Turhost, 1 GB disk desteği veriyor. 10 GB Trafik, 10 e-posta ve 1 MySQL hizmetini pakete dahil etmiş. Bu paketin fiyatı şu an bu yazıyı yayımlandığımız tarihte 16,12 TL / ay olarak satışa sunulmuş.

GoDaddy

godaddy
GoDaddy web sitesi anasayfası.

Elbette dünyanın en bilindik firmasından bahsetmesek olmazdı. Televizyonda ya da internet üzerinde her an karşımıza çıkan reklamlardan tanıdığımız GoDaddy firması, dünyanın en büyük hosting ve alan adı firmasından bir tanesidir.

GoDaddy genelde alan adı (domain) sektörüne odaklı bir firma olarak görülse de Godaddy’nin kullanımı gerçekten de çok basit. Profesyonel bir web site oluşturucusu bulunması en güzel yanlarından bir tanesi. Kısa sürede basit ve hoş görünümlü konsept web site tasarımı oluşturabilirsiniz.

Bunun yanında GoDaddy’den hosting paketiyle birlikte ücretsiz domaine de sahip olmanız olasıdır. Eksi yanlarından bir tanesi gerçekten hosting planlarının ve alan adlarının yenileme fiyatları çok yüksektir. Elbette 7 gün 24 saat teknik destek sunmaması da rakiplerine bakıldığı zaman çok büyük bir eksiklik.

Peki nasıl destek alabiliyorsunuz? Ülke genelinde yalnızca pazartesi gününden cuma gününe dek belirli saat aralığı dahilinde telefon ya da canlı sohbet ile teknik destek alabilmektesiniz.

Yıllık alımlarda ise yalnızca 30 gün içinde para iade garantisi sunar. Unutmayın, yalnızca yıllık alımda geçerli olmakla birlikte aylık olarak satın almanız dahilinde para iade süresi yalnızca 48 saattir.

En büyük hosting firmalarından bir tanesi ancak elbette bazı eksiklikleri var. Temel hostinglerinde SSL paketi yok. Bunun yanında yeni web site kuracaklar ve ilk yıl ucuz hosting planı ile birlikte bedava domain arayanlar için fiyat performans açısında uygun firmalardan bir tanesi olduğunu söylemek mümkündür.

Bugün sizler için en iyi hosting firmaları konusunda bir çalışma yapmak istedik. Bizim de kaleme aldığımız internet sitesi açmak istediğiniz zaman önünüze birçok seçenek çıksa da önemli olan burada gerçekten destek süreci ve web sitenizin açık kalma süresi olacaktır. Bunun yanında hız da önemli bir durumdur. SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda birçok kez çalışma sağlamış birisi olarak, SEO konusunda 10 önemli durum var ise bunlardan bir tanesi de web site hızınız olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap